
Aromaterapia: Všetko, čo potrebujete vedieť
Táto terapeutická metóda využíva čuch na to, aby navodila pokoj, pohodu, relax alebo naopak dodala energiu. Záleží, aký éterický olej... viac
Nakúpte ešte za 60 € a dopravu máte zadarmo.
Ako v bavlnke? Ale kdeže. Keď sa obliečky dobre vyperú, tak sa vám ráno dupľom nebude chcieť opustiť posteľ. Nech už bude oblečená v akomkoľvek materiáli.
Kúsok papierika, ktorý nesie všetky prikázania obliečok. Na koľko, ako a čo sušička? Je na ňom všetko. Lenže často sa s ním rozlúčime hneď, ako obliečky rozbalíme. Potom stojíme pred práčkou a tápeme.
Do bavlnených obliečok líhame najčastejšie. Prírodný materiál, ktorý je v lete dostatočne priedušný, ale v zime nás udrží v teple. Zároveň toho veľa vydrží. Vysoké teploty, rýchle otáčky, sušička ani vysoký stupeň žehlenia s ich kvalitou príliš neurobí. Ono to ani inak nejde. Materiál je to síce odolný, ale aj sakramentsky krčivý. Bez pravidelnej návštevy žehličky sa tak nezaobíde.
Nekrčivé krepové obliečky sú obľúbené práve vďaka svojej jednoduchej údržbe. Zvlnený povrch eliminuje potrebu žehlenia a ušetrí tak veľa času (i nervov). Jedinou nevýhodou je zvýšená náchylnosť na roztrhnutie. Pokiaľ ale práčku nebudete zbytočne prepĺňať a budete dbať naše rady, nemusíte sa báť.
Flanelové obliečky hrejú, hladia a sú jemnosť sama. Teda pokiaľ sa to s nimi vie. Tento materiál z česanej bavlny potrebuje o niečo šetrnejšie zaobchádzanie. Znížte teplotu, nechávajte vyvesiť a zbytočne ich nepchajte do sušičky. Žmolkom sa síce nevyhnete, ale vďaka správnemu praniu ich vznik oddialite.
Mikroplyšové (mikroflanelové) obliečky sú ešte o chlp teplejšie a jemnejšie. Pretože sú primárne z kvalitného polyesteru, rýchlo schnú. Nekrčia sa, ľahko sa čistia a tak im stačia nízke teploty a minimálna údržba.
Saténové obliečky dokážu byť skutočným pohladením. Pokiaľ siahnete po kvalitnom kúsku z bavlny a neuspokojíte sa s polyesterovou napodobeninou. Kvalitný bavlnený satén sa nekrčí, dá sa prať na vyššie teploty a v sušičke v pohode zvládne šetrnejší program.
V ideálnom prípade raz za 14 dní. Predídete tak množeniu baktérií a roztočov, ale zároveň nebudete tkaniny zbytočne namáhať. Existujú ale prípady, keď je dobré hodiť obliečky do práčky minimálne raz týždenne. V lete, keď sa potíte. Keď vás prepadne moribundus a celý deň ležíte v perinách alebo sa radíte medzi alergikov a astmatikov. Vždy záleží na konkrétnych okolnostiach a stavu vašej postele.
Aj keď existujú najrôznejšie fígle, ako nemať z bieleho ružovú kvôli jedinej červenej ponožke, zamedzíte tým neželanému zafarbeniu. Na sto percent a bez nervov. Posteľná bielizeň má navyše väčšinou dostatočný objem, aby zaplnila celú práčku. Nebudete ju tak zbytočne preťažovať.
Obliečky odporúčame vždy prať hore nohami. Ochránite tak lícnu stranu a povrchovú tkaninu.
Materiál, farby i samotná práčka – všetko hrá úlohu. S gélom vám nehrozí, že zostanú zvyšky nerozpusteného prášku na obliečkach. Aviváž vám obliečky síce krásne prevonia, zároveň ale vlákna obalí jemným filmom. Kvôli tomu obliečky horšie dýchajú a odvádzajú vlhkosť. Preto sa jej snažte vyhýbať.
Obzvlášť, pokiaľ máte citlivú pokožku alebo trpíte na alergie. Prečo? Zbavíte tak obliečky aj posledných zvyškov pracieho prášku, ktorý by mohol dráždiť.
Partneri článku: Vybavte svoju spálňu nábytkom na Crosta.cz za najlepšiu cenu.