Vysoké letné teploty sú príjemné akurát tak pri vode s vychladeným drinkom. V pohodlí domova veľmi pohodu nevytvárajú, a naopak patria medzi tie najväčšie negatíva leta. V článku sme vám spísali praktické tipy, ako jemne ochladiť domácnosť bez toho, aby ste si museli zaobstarať klimatizáciu.
Nemáte doma klimatizáciu a pri kontrole cien vás prešla chuť si ju zaobstarať? V tom prípade je čas na stojanový alebo stolový ventilátor. Dôležité je pochopiť, ako taký ventilátor použiť. Máte niekoľko možností.
Nenechajte preniknúť horúce slnečné lúče do bytu a používajte rolety alebo termoizolačné závesy. Čím tmavšie farby, tým menej lúčov prenikne do vnútra. Na väčšie zatemnenie a odclonenie sú lepšie tmavé odtiene, ideálne do spálne, kde cez deň toľko nie ste a nevadí vám, že je tam tma.
Do obývačky sa hodia o niečo svetlejšie farby alebo závesy s 80 až 85 % zatemnením, čo vám poskytne aspoň trochu svetla na orientáciu v priestore, ale napriek tomu obmedzí presun tepla do vnútra. Ďalej v ponuke nájdete závesy Oliver s PVC záterom. Závesy pred odchodom do práce pevne zatiahnite. Používate hliníkové žalúzie? V noci ich vytiahnite, pretože dlho držia teplotu a mohli by vám v noci zohrievať byt.
Zaujíma vás, aké závesy vybrať? O tom si prečítajte v našom článku Prečo by nemali zatemňovacie závesy chýbať ani u vás doma.
Máte v byte sucho? Postriekajte závesy obyčajnou vodou. Voda sa postupom času bude odparovať a vytvorí príjemnejšie prostredie. Potom už len stačí na záclony pustiť klimatizáciu alebo otvoriť okno. Prichádzajúci vzduch sa ochladí a vás čaká úľava. Ďalší tip je rozmiestniť po byte misky s vodou alebo jemne napustiť vaňu/drez. A keď budete pravidelne pridávať ľad, bude to ešte lepšie.
Na rýchle osvieženie majte po ruke rozprašovač na vodu a občas sa ním postriekajte. Instantne sa schladíte a trochu sa vám uľaví. Pozor na ľadové sprchy, telo sa bude snažiť rýchlo zahriať. Lepšie je sa sprchovať vlažnou alebo jemne studenou sprchou.
Akonáhle sa znížia teploty, začnite vetrať. Možno je to počas dažďa, skoro ráno alebo v noci, ale využite šancu a vyvetrajte dokorán. Vymení sa vzduch a zníži teplota v celom byte. Keď začne páliť slnko, zatiahnite závesy a chlad udržujte vo vnútri. Najlepšie je použiť zarážky do dverí a vytvoriť prievan otvorením niekoľkých okien v byte. Prípadne použite trik s ventilátormi spomínaný vyššie.
Pozor na všetky spotrebiče, ktoré vydávajú teplo. V lete dokážu produkovať naozaj nadmerné teploty, preto vypnite čokoľvek, čo nie je nutné používať a prehrieva sa.
Odporúčame si zaobstarať chladiacu podložku na notebook. Na výber máte z aktívneho chladenia (malé vetráky) alebo pasívneho chladenia (vyvýšená pozícia s perforáciou). Nielen, že dôjde k lepšej cirkulácii a odvodu teplého vzduchu, ale aj tým chránite prístroj pred prehriatím.
Ďalší tip je nepoužívať elektroniku počas nabíjania. Síce je lákavé vziať telefón do ruky s pocitom, že sa nevybíja, ale zvyčajne to vedie k prehrievaniu a vyžarovaniu tepla. Aj malá elektronika urobí rozdiel.
Viete, že máme v ponuke materiály, ktoré sú ideálne na leto? V lete odporúčame používať iné materiály a zbytočne sa počas spánku nezahrievať.
Vhodné materiály obliečok
Nezabudnite vymeniť aj prikrývku. Niektoré sú vhodné na zimu a v lete sa pod nimi zbytočne “upečiete”. Zvoľte radšej letné prikrývky, ktoré máme v niekoľkých variantoch. Domácnosť s nimi neochladíte, ale pomôžete si k lepšiemu a kvalitnejšiemu spánku.