Kupujete si prvýkrát v živote záclony či závesy, ale vlastne neviete, čo a ako? V dnešnom článku sa dozviete všetko, čo pri nákupe a najmä pred ním potrebujete vedieť.
Hoci sa v byte bez záclon a závesov dá fungovať, sú praktickým a elegantným prvkom. Je dôležité, že vás izolujú od externého sveta, čo znamená, že vás nebudú rušiť svetlá pouličných lámp, ani keď sa rozsvieti svetlo v dome oproti. Najdôležitejšia je ale asi ochrana vášho súkromia. Cez deň to možno tak neoceníte, ale večer, keď sa svieti, je súkromie naozaj veľmi narušené.
Viac o vplyve svetla na náš spánok a cirkadiánne hodiny sa dozviete v článku Vplyv svetla a tmy na náš spánok.
Dobrú prácu odvedú aj v spálni, pretože majú schopnosť skvalitniť váš spánok. Podľa výskumov by v miestnosti, kde sa spí, malo byť chladno a tma. A to platí ako o vonkajších zdrojoch svetla, aj o vnútorných. Ak vám na elektronike svietia diódy, zamaľujte ich alebo prelepte.
Koľajnice aj garniže sa vyrábajú aj v dvojradovom variante, čo je ideálne, ak chcete zavesiť ozdobnú záclonu, ale zároveň mať možnosť zatiahnuť zatemňovací záves.
Najčastejším a najlacnejším variantom na prichytenie záclon a závesov bývajú jednoduché koľajnice. Veľkou výhodou koľajníc je možnosť uchytenia k stropu alebo do steny. Ideálny minimalistický kúsok. V ponuke nájdete aj zahnuté koľajnice.
O trochu výraznejšia je klasická tyč, na ktorú sa navliekajú krúžky. Pýtate sa, ako vybrať garniže? Vyrábajú sa v rôznych farbách a materiáloch - od kovových cez plastové až po drevené. Nevýhodou pre niekoho môže byť, že tyč vyčnieva do priestoru, na druhú stranu udrží aj naozaj ťažké závesy.
Najmenej častým, ale zaujímavým variantom, je jednoduché oceľové lanko. Ľudia ho zvyčajne volia do moderných priestorov. Nevýhodou lanka je, že sa naň dajú vešať iba ľahké záclony, pretože neudrží ťažké závesy a začne sa hýbať.
Čo sa týka priesvitnosti, tak môžeme tento druh textilu rozdeliť na závesy a záclony. Záves je zvyčajne dlhý, ťažký a menej priesvitný. Záclona býva skôr jemná, v mnohých prípadoch romantická a veľa toho neskryje. Obidva typy vytvárajú trošku inú atmosféru, a preto sú ideálne dvojradové koľajnice a tyče, kedy sa nemusíte obmedzovať a zavesíte oboje.
Špeciálnou kategóriou sú zatemňovacie závesy, ktoré neprepúšťajú svetlo (blackout verzia) alebo iba minimum. V spálni si ich zamilujete! Vytvárajú ideálne miesto na spánok a pokoj.
To, kam záclonu alebo záves umiestnite, si rozhodne premyslite. Zatemňovací záves využijete najmä v izbe, kde oddychujete, teda v obývačke a v spálni. Ak nechcete mať obývačku príliš temnú, ale naopak elegantnú, zvoľte ružové závesy. Púdrová farba dodá izbe tú správnu iskru.
Teraz prichádza na rad otázka, ako vlastne zmerať záclonu alebo záves? Musia byť o niečo väčšie a dlhšie alebo ich kupujeme presne na centimetre?
Ako prvé zmerajte šírku okna. Záclona alebo závesy by mali byť 1,5 až 2x širšie. Prečo? Pretože sa zvyčajne riasia a je nutné, aby poskytovali materiál navyše. Navyše často presahujú ešte za okraje okna. Na naozaj výrazné riasenie zvoľte pokojne až 3x dlhšiu látku.
Čo sa týka dĺžky (výšky), musíte zohľadniť, či sa látka vešia na krúžky, na putká alebo do krúžkov v leme. Dĺžka sa potom zvyčajne delí na dva varianty - po dolný okraj okna (k parapete) alebo až k zemi. Končiť by mala max. 5 cm nad zemou. Najmenej častým variantom sú oblúkové záclony, kedy vonkajšie (najdlhšie) okraje zvyčajne dosahujú na parapetu.
Ak vám nevyhovuje dĺžka alebo šírka, je možné kúpiť aj metrážové záclony, ktoré si podľa potreby nastriháte a obšijete samy. To by sme ale neboli my, keby sme vám to neuľahčili! Pri závesoch Elias nájdete zažehlovaciu lemovaciu pásku, ktorú stačí vložiť medzi dve látky a zažehliť. Vysoká teplota rozpustí pásku a látky k sebe prilepí. Ideálne, ak chcete skrátiť závesy, ale nechce sa vám šiť.
Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť pásku. V našom videu sme vám ukázali jeden spôsob, a to odmerať si prebytočnú látku, tesne nad ňou umiestniť na rubovú stranu fixačnú nažehlovaciu pásku, preložiť a prejsť žehličkou. Ešte pred fixáciou odporúčame vytvoriť žehličkou záhyb, do ktorého iba vložíte pásku a jednoducho prežehlíte. Prebytok látky potom stačí odstrihnúť.
Ďalší spôsob je látku odstrihnúť, dvakrát založiť, vytvoriť úhľadný lem a tam pásku zažehliť. Nikde potom nebudete vidieť nerovné odstrihnutie. Prípadne použite rotačný rezací nôž, s ktorým je možné vytvoriť dokonale rovný rez. Lem odporúčame vytvoriť rovnako vysoký ako je páska, nikto potom ani nespozná, že ste závesy skracovali.
Ak vám ťažké závesy po roztiahnutí nedržia tak, ako si prajete, zaobstarajte si praktické magnetické spony. Spony omotáte okolo závesu a následne upevníte. Vďaka tomu pôsobia závesy upravene a elegantne.
Milujete prevoňanú domácnosť? Nastriekajte na závesy alebo záclony osviežovač vzduchu. Pretože sú blízko k oknám, radiátorom a navyše sa s nimi manipuluje, nádherne uvoľňujú vôňu. Len dávajte pozor na olejové zložky, môžu zostávať na textile a robiť fľaky.