Nielen obliečky, ale aj vankúše sa musia prať. Stačí to niekoľkokrát do roka. Ako prať vankúše, aby sa im nič nestalo? V našom článku sa dozviete, ako prať perie, syntetiku aj pamäťovú penu.
Aj napriek tomu že je vankúš chránený obliečkou, prípadne ďalšou vrstvou na zips, aj tak sa v ňom udržuje prach, špina alebo roztoče.
Z času na čas vám nezostane nič iné, než vankúše opatrne vyprať. Prečo opatrne? Pretože ich vďaka nesprávnym krokom môžete zničiť.
Pred praním zistite, čo v danom vankúši je. Každá náplň má špecifické požiadavky. Najčastejšie narazíte na perie, prachové perie, molitan, syntetiku alebo pamäťovú penu. Rovnako ako pri ostatných textíliách, aj tu si prezrite štítok a pokyny výrobcu. Určite sa ich držte, nech si vankúš nezničíte.
TIP: Pri praní v práčke sa snažte prať vo dvojici, aby bol bubon rovnomerne zaťažený.
Pranie páperových vankúšov je možné, nezabudnite však zaobstarať špeciálny prípravok na perie. Obyčajné prípravky perie odmastia, a to stratí svoje dobré vlastnosti. Práčku nastavte buď na pranie lôžkovín alebo jemné pranie. Teplotu zvoľte tú najnižšiu možnú a pozor na vysoké otáčky.
Páperový vankúš po vypraní vyberte a snažte sa ho ľahko našuchoriť a zbaviť hrudiek. To robte s maximálnou opatrnosťou. Nesušte na slnku. Ak chcete použiť sušičku, môžete. Nastavte ju na najšetrnejší program a dovnútra vhoďte 1-2 čisté tenisové loptičky. Slúžia na to, aby sa perie našuchorilo a rovnomerne rozmiestnilo.
Oveľa jednoduchšie je pranie vankúšov zo syntetických materiálov. Stačí vám obyčajný prášok, teplota 60 °C a krátke žmýkanie. Na sušenie opäť využite vzduch alebo sušičku nastavenú na nízke teploty.
Tu vás možno ľahko sklameme, ale pamäťovú penu je lepšie neprať. Niektorí výrobcovia to dokonca zakazujú, pretože veľmi dobre vedia, že nie vždy sa dočkáte pozitívneho výsledku.
Pokiaľ ale vankúš dostal zabrať a nie je v záruke, skúste ho vyprať šetrne v ruke. Dôležité je slovo V RUKE. Nikdy ho nedávajte do práčky, pretože extrémne saje a vodu z neho dostanete tak za týždeň (a to aj v lete). Navyše sa vám môže rozlomiť na niekoľko kusov.
Naplňte vaňu teplou vodou, pridajte trochu prášku a vodu premiešajte, aby sa rozpustil. Vankúš namočte a opatrne ho žmýkajte a masírujte, aby sa navlhčil iba povrch. Rozhodne sa nesnažte, aby bol mokrý skrz na skrz. Následne vodu vypustite a vankúš zbavte všetkých bubliniek. Opäť ide o proces žmýkania, najlepšie pod tečúcou vodou.
Vankúš sušte vo vodorovnej polohe na zemi alebo na nejakej väčšej sieťke, aby pod ním prúdil vzduch. Dávajte pozor, aby sa niekde neotlačil. Pred oblečením sa uistite, že je 100 % suchý, inak začne plesnivieť. Vhodným pomocníkom je vetrák, ktorý celý proces urýchli.
Skúste sa poobzerať aj po šetrnej dezinfekcii v spreji, ktorú by ste pranie nahradili.