Ako voliť farby do izby, aby sa nám v nej dobre spalo, jedlo alebo pracovalo? Teória farieb nie je zložitá, len sa musíte naučiť základy a porozumieť farebnému kolesu. Potom už pre vás bude jednoduché určiť, ktoré farby k sebe pasujú a v akej situácii ich použiť.
Najdôležitejšia lekcia tohto rýchlokurzu o teórii farieb je tá, že existujú tri typy farieb: primárne, sekundárne a terciárne.
Primárne (základné) farby: červená, modrá, žltá.
Sekundárne farby: zelená, oranžová, fialová.
Terciárne farby: žltooranžová, červenooranžová, červenofialová, modrofialová, modrozelená a žltozelená. Vznikajú zmiešaním primárnych a sekundárnych farieb.
Tieto farby tvoria tradičný farebný kruh, ktorý si môžete pozrieť o kus ďalej.
Samozrejme, že je individuálne, čo vo vás daná farba vyvoláva. Niekto má k určitým farbám pozitívny vzťah, iný zasa odpor. Vaša kamarátka oranžovú miluje a najradšej by si ju dala do každého možného kúta, vy ju zase nemôžete vystáť. A to je úplne v poriadku.
Napriek tomu niektoré farby určité pocity aspoň trochu vyvolávajú, už len vďaka tomu, že majú pôvod v prírode. Žltá je ako slnko, teda plná energie. Modrá je ako obloha alebo more, čo má upokojujúce a relaxačné účinky. Pri hnedej si zase predstavíme hlinu, v ktorej sa rodí život a dá sa na ňu spoľahnúť. O farbách sme tiež písali v článku Nepodceňujte farbu, v ktorej spíte.
Červená – energia a motivácia
Žltá – slnko, vrelosť, pozitívna energia
Modrá - more, spoľahlivosť, dôvera, pokoj
Zelená - príroda, nádej, pokoj, pohoda
Oranžová – radosť, vitalita, hravosť
Fialová - luxus, tajomno, tvorivosť, dômyselnosť
Ružová - ladnosť, krehkosť, krása, romantika, ženská sila, čistota
Čierna – rafinovanosť, elegancia, nadčasovosť, luxus
Hnedá - zemina, príroda, spoľahlivosť
Sivá – kov, luxus, chlad,
Biela – čistota, jednoduchosť, ušľachtilosť, univerzálnosť
Biele steny neznamenajú, že ste príliš leniví na to, aby ste si izbu vymaľovali, skôr ste zahltení toľkými farebnými možnosťami, že nakoniec nevymaľujete vôbec. Biela je v skutočnosti celkom múdra voľba, pretože vytvára pocit svetla, sviežosti a priestoru.
Ak sa bojíte, že by vám krikľavé farby nevyhovovali, je úplne v poriadku zostať pri bielej či krémovej. Kto sa na experimenty necíti, nemal by sa do nich ani nútiť.
Doplnkové farby = dva odtiene na opačných stranách kolesa. Nie, že by ste kruh potrebovali: tieto odtiene sa k sebe hodia tak dobre, že ich obvykle ani nemusíte hľadať a hneď si ich predstavíte. Napriek tomu vám ukážeme tradičné farebné koleso, podľa ktorého sa riadi teória farieb.
Doplnkovou farbou modrej je oranžová, červenej zelená a žltej fialová. Keď sa tieto farby spoja, sú oveľa silnejšie, než keby stáli samostatne. Nehovoríme, aby ste vymaľovali jednu stenu červenú a druhú zelenú, ale používajte menšie doplnky ako sú vankúše s farebnými obliečkami, deky, osušky, uteráky, a napínacie poťahy na nábytok - priestor nádherne rozžiarite a zvelebíte.
Pokoj podporujú chladné farby ako je modrá, zelená a fialová. Vo výtvarnom umení chladné farby spôsobujú, že veci vyzerajú vzdialenejšie. Teplé farby ako oranžová, červená a žltá, naopak, pôsobia na obrazoch bližšie a podporujú energiu a sviežosť. Chladné farby si predstavte ako oblohu a teplé farby ako lúče slnka. Keď ich šikovne použijete, vytvoríte si v byte kútiky s energiou, ktorá vám v nich dáva zmysel.
Spálňa, miesto pre odpočinok a načerpanie nových síl, by mala byť upokojujúca a utišujúca. Vhodné sú svetlejšie tóny obliečok povzbudzujúce myseľ a telo a chladné, neutrálne a tlmené pastelové tóny, ktoré pôsobia upokojujúcim dojmom.
Výbornou voľbou sú bavlnené obliečky Renforcé – levanduľa, johari či lúka. Menej obvyklé sú čierne obliečky, ale vďaka tomu, že neodrážajú svetlo, vás veľmi jednoducho prenesú do ríše snov a v kombinácii so zatemňovacími závesmi v nej aj dostatočne dlho zostanete.
Naopak kúty, kde trávite väčšina dňa na home office, je lepšie ozvláštniť veselými a výraznými farbami, ktoré podporujú kreativitu a zvyšujú výkonnosť.
Premýšľate, aké farby do obývačky? To je pomerne dosť neutrálne miesto – človek v ňom pozerá na televíziu, hľadá pokoj, pohodu a zároveň niekedy aj pracuje. Dobrá je kombinácia teplých a studených tónov. Gauč vyberte v nenápadnej farbe, ale ušiak alebo perfektné kreslo na čítanie najlepšie vo výraznej žltej farbe, ktorá vám pomôže prebudiť a priviesť vašich obľúbených knižných hrdinov a príbehy k životu.
Keď sa presunieme do kuchyne, mali by tu prevládať skôr tlmené a svetlé farby, pretože pôsobia čistým dojmom. V posledných rokoch je na vzostupe aj čierna, čo nemusí sadnúť každému, napriek tomu sa nad touto dvojicou zamyslite. Len sa veľmi nehodí do malej kuchyne, pretože ju opticky ešte zmenší.
Akú farbu zvoliť do kuchyne? Bielu, krémovú, ružovú, svetlo modrú a zelenú, žltú alebo šedú. Ak máte kuchyňu skôr neutrálnu a chcete jej dodať štipku zaujímavosti, vyberte si pekný obrus, behúň alebo prestieranie. Takáto zmena vás nebude stáť veľa peňazí a pritom pôsobí naozaj pekne.
Chybu neurobíte s čiernou a bielou a jednou akcentnou farbou. Akcentné farby dodávajú miestnosti potrebný šmrnc. Najjednoduchší spôsob, ako akcenty v miestnosti uplatniť, je prostredníctvom nábytku a bytových dekorácií. Pokiaľ sa cítite odvážne, skúste vymaľovať jednu stenu v miestnosti jasnou farbou, ktorá bude kontrastovať s priľahlými neutrálne ladenými stenami.